this post was submitted on 19 Jun 2025
116 points (95.3% liked)

Ask Lemmy

32615 readers
1283 users here now

A Fediverse community for open-ended, thought provoking questions


Rules: (interactive)


1) Be nice and; have funDoxxing, trolling, sealioning, racism, and toxicity are not welcomed in AskLemmy. Remember what your mother said: if you can't say something nice, don't say anything at all. In addition, the site-wide Lemmy.world terms of service also apply here. Please familiarize yourself with them


2) All posts must end with a '?'This is sort of like Jeopardy. Please phrase all post titles in the form of a proper question ending with ?


3) No spamPlease do not flood the community with nonsense. Actual suspected spammers will be banned on site. No astroturfing.


4) NSFW is okay, within reasonJust remember to tag posts with either a content warning or a [NSFW] tag. Overtly sexual posts are not allowed, please direct them to either !asklemmyafterdark@lemmy.world or !asklemmynsfw@lemmynsfw.com. NSFW comments should be restricted to posts tagged [NSFW].


5) This is not a support community.
It is not a place for 'how do I?', type questions. If you have any questions regarding the site itself or would like to report a community, please direct them to Lemmy.world Support or email info@lemmy.world. For other questions check our partnered communities list, or use the search function.


6) No US Politics.
Please don't post about current US Politics. If you need to do this, try !politicaldiscussion@lemmy.world or !askusa@discuss.online


Reminder: The terms of service apply here too.

Partnered Communities:

Tech Support

No Stupid Questions

You Should Know

Reddit

Jokes

Ask Ouija


Logo design credit goes to: tubbadu


founded 2 years ago
MODERATORS
 

Prices keep climbing, so I’m trying to pick my battles in the supermarket. Which items do you refuse to cheap out on, and why? Taste, health, longevity, peace of mind… I’d love to hear what’s worth the few extra dollars for you.

For me, it’s honey from local beekeepers—supermarket brands locally are known to sell fake or adulterated sugar syrup as honey.

(page 2) 50 comments
sorted by: hot top controversial new old
[–] CobblerScholar@lemmy.world 83 points 1 day ago (6 children)

Butter, life is too damn short to cook with and eat shitty butter.

Also anything that goes between me and the ground, my bed, my shoes, and my tires.

[–] doc@fedia.io 31 points 1 day ago (4 children)

What grocery items are always worth the extra

butter ... my bed, my shoes, and my tires

Hello, fellow Costco shopper.

load more comments (4 replies)
[–] count_dongulus@lemmy.world 12 points 20 hours ago
[–] tyrant@lemmy.world 8 points 23 hours ago

Not grocery but my opinion is anything that interacts with the world around you. Glasses, shoes, gloves, headphones should all be top quality for comfort and their respective task

load more comments (3 replies)
[–] smiletolerantly@awful.systems 14 points 19 hours ago (1 children)

Mozzarella (talking about the balls of fresh mozzarella you get sealed in with their brine).

Can't do store brand anymore after having tried Galbani.

[–] GentriFriedRice@lemmy.world 4 points 19 hours ago (2 children)

It's pretty easy to make those with some high fat milk, rennet, and cheese salt

[–] smiletolerantly@awful.systems 9 points 18 hours ago

I mean, yea. But it is also easy to buy them, they're everywhere and fairly cheap. The Galbani one is also just 1€ or so more expensive.

To be clear, making your own is fantastic, it's just not anything I'd want to do 2x/week

load more comments (1 replies)
[–] squinky@sh.itjust.works 23 points 22 hours ago (4 children)

Eggs. I bought the expensive ones once just for laughs and they taste great without the weird funk. Now I have my own chickens, and the eggs are better than anything in the store. It’s probably more expensive though!

Carrots and celery I always buy organic because they seem to take on the flavor of whatever they were watered with. It makes a difference there for me.

And tortillas, I get the local boutique ones instead of the national mass market ones. Big difference there.

[–] awaysaway@sh.itjust.works 6 points 21 hours ago (2 children)

+1 to eggs! I dream of having chickens but have heard it's a game of pros and cons

[–] baggachipz@sh.itjust.works 4 points 16 hours ago

I used to have chickens. Between the cost of the coop, the feed, medicine, etc. I’d say each egg cost us about $5. 🙂

A little exaggeration, but not much. The eggs were really good though, and they make for cute stupid pets.

[–] Aussiemandeus@aussie.zone 6 points 20 hours ago (1 children)

We just got chickens, im not sure they're cheaper then buying but certainly more available.

I do have a constant fight with hawks though trying to eat them

[–] baggachipz@sh.itjust.works 5 points 16 hours ago (1 children)

Hawks, snakes stealing eggs, and then a fox finally did mine in :(

[–] squinky@sh.itjust.works 2 points 12 hours ago (1 children)

We live somewhere with a ton of hawks and coyotes. Our coop was our quarantine project so we kind of overdid it. It’s 8-by-16-feet, surrounded on the sides and bottom with heavy gauge hardware cloth and a metal roof. Nothing can get into it.

The run, on the other hand, is about 30 feet along one side, chicken wire and covered with bird netting. We lost two of our girls when someone made a mistake and locked them outside in the run. A fox dug under and took them. I added a skirt along the ground to stop anything digging in but it’s not as good as the coop itself

[–] baggachipz@sh.itjust.works 1 points 12 hours ago

That’s exactly what happened to us. The coop was a fortress, but a fox dug into the run and it was a crime scene. Chickens need a big run but damn it’s tough to keep them safe. :(

load more comments (3 replies)
[–] Brkdncr@lemmy.world 48 points 1 day ago (5 children)
[–] ImplyingImplications@lemmy.ca 13 points 23 hours ago* (last edited 23 hours ago) (3 children)

While I agree, the price difference between "maple syrup" (maple flavoured corn syrup) and maple syrup is way more than $5. A bottle of genuine maple syrup is $20+.

[–] Artyom@lemm.ee 10 points 23 hours ago

It's not called maple syrup if it's not real maple syrup. They'll call it maple flavored syrup, pancake syrup, but never maple syrup.

load more comments (2 replies)
[–] toiletobserver@lemmy.world 5 points 21 hours ago

It's all run by a cartel!

load more comments (3 replies)
[–] pack@sh.itjust.works 34 points 1 day ago (9 children)

I'm going to sound like a hater, but the food in season and local is what you should be eating, and that will always be the cheapest. If you're talking processed food brands and shit in boxes in the middle of the store, I'd argue none of it is worth the extra money, its all bad for you, stop. That said, the frozen arby's curley fries are bomb, and no one does cheesey things like cheetos or smartfood.

[–] TheWeirdestCunt@lemmy.today 27 points 1 day ago (5 children)

I've seen a few people saying that it's cheaper to buy stuff that's in season over the years but I've never seen prices drop on in season stuff before. Idk if it's just a thing where I am but the supermarkets seem to just pocket the difference and leave the prices the same year round.

load more comments (5 replies)
load more comments (8 replies)
[–] mkwt@lemmy.world 28 points 1 day ago (5 children)

Olive oil, although it's not really 1-5 extra where I am. There's a lot of advice to buy cheap oil for cooking, but that's not really true. The truth is that a lot of 'extra virgin' oil is sold in an old, rancid state, and you have to upgrade into the mid tiers to get away from that.

Buy the best olive oil you're willing to spend money on, even for cooking.

[–] Evil_Shrubbery@lemm.ee 1 points 14 hours ago* (last edited 14 hours ago)

Yes, very much this (and the big price differences, and how cheap oils are also sold as expressive ones). Smol producers of extra virgin (= cold pressed with low yields) olive oils usually offer good price/performance, at least until they become a brand & sell out.

Other oils also have a ton of specifics ("oil" is a very broad term), like how fast flax oil degrades in quality & the 'use by' date are useless.

(Tho it's still important to understand how heat affects divergent & differently prepared oils - and especially for what you absolutely do need refined oil, regardless of plant.)

load more comments (4 replies)
[–] remon@ani.social 8 points 20 hours ago

All of them really. Once I find a brand I like, I'll stick with it. I'm usually not paying attention to prices anyway. I'll even go to another country just so I can get the proper brand of tomato paste. (It's not that bad, just around 15km away).

[–] felixwhynot@lemmy.world 15 points 23 hours ago (2 children)

Canned tomatoes. Get the good ones if you can!

[–] sylphrin@sh.itjust.works 17 points 22 hours ago (2 children)

My husband and I got curious about the variance in canned tomatoes one day, so we got one can from every brand we could find. We had a blind tasting session where we tried each one without knowing what brand it was (palate cleansers in between) and ranked them all out of 10 with some comments. We didn't share our rankings or thoughts with each other until the Big Reveal at the end when we found out which tomatoes were which.

Turned out we actually preferred some of the cheaper brands, and the most expensive ones got worse ratings. There wasn't a direct relationship between price and preference, but it was interesting.

It was a fun day. We also did the same thing with soda water.

load more comments (2 replies)
[–] bonjour@mander.xyz 2 points 14 hours ago* (last edited 14 hours ago)

Yes, very much worth it, can make a big difference. Even though i turned to buy my local store's brand, I saw that they were rated very highly in a canned tomatoes test and they really taste good.

[–] Witchfire@lemmy.world 10 points 22 hours ago
[–] DoubleDongle@lemmy.world 11 points 1 day ago (1 children)

Believe it or not, top-shelf bacon. It's got more bacon in it. Less water. You're not paying nearly as much more per ounce of actual meat as it looks at first.

Lots of "organic" produce has a significantly longer shelf life than the basic stuff too. Never mind whether it's any healthier or tastier, I'm not saving any money if I pay a dollar less and it starts molding before I can eat half of it.

[–] eaterofclowns@lemmy.world 2 points 16 hours ago* (last edited 16 hours ago)

Yeah, the secret to getting good bacon is buying it at the ~~butcher~~ deli counter. You can request your preferred thickness, it's much leaner, and it's more flavorful. Unless you've got a local artisan cured meat hookup available, it's the way to go.

[–] Libra@lemmy.ml 12 points 1 day ago (3 children)

Lunch meat. I eat sandwiches every day for lunch and I have tried all the discount store brands for various types of ham, turkey, and chicken, and it's all pretty shit, so I'm quite happy to pay the buck for the Hillshire Farms stuff cause it's the best.

load more comments (3 replies)
[–] rauls5@lemmy.zip 11 points 1 day ago

Nice try, Kroger.

[–] reddig33@lemmy.world 7 points 22 hours ago (2 children)

I will add that I’ve yet to find a decent tasting store brand soda or sparkling water. I have no idea why it’s so difficult for them to get the flavoring right.

load more comments (2 replies)
[–] Bigfish@lemmynsfw.com 10 points 1 day ago (2 children)

Cream cheese. The store brand might be okay for maybe baking with, but you can't spread that excuse for caulk on a bagel and say it's anything near as good as the Philadelphia brand.

[–] doc@fedia.io 11 points 1 day ago (2 children)

Philly used to be reliable for not having gums added. Sadly they started using them, too, a year or two ago. Now I buy a local brand with nothing more than milk, cream, and salt for twice the price.

load more comments (2 replies)
load more comments (1 replies)
[–] Oka@sopuli.xyz 8 points 23 hours ago (1 children)

Silverware

The cheap metals taste like a magnet, have rough edges, and lose their appearance after a few washes

load more comments (1 replies)
[–] cygnosis@lemmy.world 9 points 1 day ago (3 children)

Huy Fong Sriracha. Just don't even bother buying any other bottle of "sriracha" sauce. It's not worth it. Your disappointment will be immeasurable and your day will be ruined.

[–] partial_accumen@lemmy.world 22 points 1 day ago (1 children)

That used to be the case because the peppers were specifically grown just for Huy Fong. However, Huy Fong screwed over their exclusive pepper grower to increase profits. The peppers they get now don't taste the same.

[–] mkwt@lemmy.world 2 points 15 hours ago

This is it. The old Huy Fong is completely gone now, unless you have a connection to someone who's been hoarding.

There's a different sauce brand now that is produced by Huy Fong's old pepper farm using the same peppers. But I've been told that's not exactly the same either.

load more comments (2 replies)
load more comments
view more: ‹ prev next ›